• Home
  • /
  • Moda
  • /
  • 5 kultowych marek produkujących jeansy
znane marki

5 kultowych marek produkujących jeansy

Dżins to w świecie mody jeden z najważniejszych wynalazków ostatnich stuleci, który całkowicie zrewolucjonizował podejście do spodni. Ten rodzaj bawełnianej tkaniny został stworzony już w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia. Ze względu na wytrzymałość jeansy szybko zostały zaadaptowane przez amerykańskich kowbojów i poszukiwaczy złota. 

 

Levi Strauss & Co. – klasyczne dżinsy Levi’s

Założyciel firmy – imigrant z Niemiec Levi Strauss, choć nie był twórcą pierwszych dżinsów upowszechnił ten materiał na całym świecie. Levi’s to najstarsza istniejąca marka dżinsów, która do dzisiejszego dnia wypuściła na rynek ogromną liczbę modeli spodni. Wszystkie znane marki produkujące dżinsy wzorowały się w pewnym momencie na klasycznych projektach Levisa. Początkowo spodnie sprzedawane były wyłącznie jako odzież robocza. Nieco później – dzięki kowbojom i ich roli w popkulturze – upowszechniły się. Dzisiaj dżinsy stały się stałym elementem modowego krajobrazu.

 

Lee – poważna konkurencja w świecie dżinsów

Znane marki dżinsów zawdzięczają Lee prawie tyle samo, co Levisowi. Ta amerykańska firma zajmowała się pod koniec dziewiętnastego stulecia produkcją odzieży roboczej. Od początku ubiegłego wieku zadebiutowała jako producent dżinsów. Od razu stało się jasne, że będzie ona poważną konkurencją na tym rynku. Lee to przede wszystkim nieustanne wprowadzanie różnego rodzaju innowacji. Firma wprowadziła na rynek na przykład spodnie z zamkiem błyskawicznym, czy kurtkę dżinsową.

 

Wrangler – klasyczne dżinsy dla kowbojów

Wrangler to firma, która rozpoczęła swoją historię jako producent odzieży roboczej, niewiele mający wspólnego z dżinsem. Kierunek jakim podążała firma zmienił się o sto osiemdziesiąt stopni, kiedy zaczęła ona współpracę z pewnym imigrantem z Polski. Bernard Lichtenstein był krawcem, który w Stanach szył dżinsowe spodnie dla kowboi występujących na rodeo. W latach czterdziestych ubiegłego wieku Wrangler zaczął produkować spodnie dżinsowe, które wkrótce przeszły do legendy. Projekty tego producenta charakteryzują się klasycznym krojem i oryginalnymi detalami. Znakami rozpoznawczymi firmy są na przykład miedziane nity czy charakterystycznie wykonane kieszonki na zegarek.

 

Mustang – europejska odsłona dżinsów

Mustang to firma, która zadebiutowała w świecie dżinsów zaraz po ostatniej wojnie światowej. Była również pierwszą firmą, która poza USA zaczęła produkować tego typu spodnie na szerszą skalę. Osiągnięciem firmy – które dzisiaj wydaje się oczywiste, ale w tamtych czasach wcale takie nie było, było wprowadzenie na rynek dżinsów damskich. Kolejnym wielkim krokiem niemieckiego producenta okazał się dżins stretchowy. Dzięki temu te kultowe spodnie stały się jeszcze wygodniejsze.

 

Diesel – włoska jakość w świecie dżinsu

W latach siedemdziesiątych klub, jaki stanowią znane marki dżinsów został uzupełniony o firmę z Włoch. Założyciel firmy – Renzo Rosso zajął się szyciem dżinsów już jako nastolatek. Wkrótce stał się właścicielem jednej z najbardziej rozpoznawalnych w Europie marek produkujących tego rodzaju spodnie. Dzisiaj spodnie marki Diesel są cenione na całym świecie za bardzo wysoką jakość, a także nowatorskie projekty.

Dodaj komentarz