alkomat

Alkomaty a wynik badania trzeźwości

Każdemu zdarza się od czasu do czasu napić alkoholu. Czy to piwa, czy czegoś mocniejszego ze znajomymi, bądź jako rozluźnienie po ciężkim dniu lub tygodniu pracy. Nie ma w tym absolutnie nic złego, dopóki nie jest to łączone z jazdą samochodem. Alkohol za kółkiem grozi nie tylko poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia osób w samochodzie i uczestniczących w ruchu ulicznym, ale również wiąże się z bardzo bolesnymi sankcjami prawnymi.

Czym grozi jazda pod wpływem alkoholu?

Polskie prawo bardzo dokładnie określa zarówno konsekwencje jazdy po alkoholu, jak również odpowiadające im stężenie ilości alkoholu we krwi. Zależnie od stopnia zawartości alkoholu we krwi, podlegać można karze za wykroczenie lub przestępstwo.
Wykroczeniem jest gdy poziom alkoholu waha się pomiędzy 0,2 – 0,5 promila alkoholu we krwi, lub też gdy w 1 dm3 wydychanego powietrza zawarte jest od 0,1 mg do 0,25 mg. Konsekwencją tego może być grzywna lub areszt.
Za przestępstwo uznaje się sytuacje, gdy prowadzący pojazd jest w stanie nietrzeźwości, czyli stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub gdy w 1 dm3 wydychanego powietrza ilość alkoholu przekracza 0,25 mg. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności, a nawet jej pozbawienie.

Jak przebiega pomiar alkomatem?

Jak więc widać konsekwencje błędu jakim jest prowadzenie po alkoholu są bardzo poważne. Nie jest to zwykły mandat za spożycie alkoholu, a więzienie, czasem długoletnie.
Nie warto jest ryzykować i wsiadać po alkoholu za kółko. Tym bardziej, że metody pomiaru trzeźwości są bardzo szybkie i proste do wykonania. I choć z pozoru będziemy wyglądać dla osób postronnych na trzeźwego, to urządzenia nie okłamiemy.
Najpowszechniejszym sposobem pomiaru trzeźwości jest oczywiście alkomat, który jest powszechnie używane przez polską policję. Test trzeźwości przy użyciu tego urządzenia trwa zaledwie kilkanaście sekund.
Po zatrzymaniu przez patrol możemy zostać poproszeni o test alkomatem. Polega to na kilkusekundowym dmuchaniu w specjalny ustnik, przez który powietrze z naszych płuc jest przekazywane do specjalnego czujnika, który określa poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.
Pozytywny wynik nie oznacza jednak natychmiastowych konsekwencji. Urządzenie to łatwo jest zmylić np. paląc wcześniej papierosy, dlatego też po uzyskaniu nieprawidłowych wskazań, konieczne będzie odczekanie kilkunastu minut do ponownego testu. Jeśli i on potwierdzi picie alkoholu, rozpoczynają się działania policyjne. Jeśli jednak mamy pewność, że jesteśmy całkowicie trzeźwi, możemy jeszcze zażądać badania krwi, które będzie całkowicie skuteczne i jednoznacznie.
Warto jest walczyć w tym wypadku o swoje, ponieważ za jazdę po spożyciu można nawet 500 złotych mandatu, 14 dni w areszcie lub w skrajnych przypadkach naszej nieodpowiedzialności 2 lata wiezienia wraz z odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Jak więc widać, konsekwencje tych czynów potrafią być bardzo bolesne. Warto o nich pamiętać i skorzystać jednak z usług taksówki lub podwiezienia przez znajomego.

Dodaj komentarz