• Home
  • /
  • Styl życia
  • /
  • Atrakcje turystyczne Wielkopolski, czyli co warto zobaczyć poza jej stolicą

Atrakcje turystyczne Wielkopolski, czyli co warto zobaczyć poza jej stolicą

Kiedy pojawia się temat Wielkopolski, większości ludziom w głowie pojawia się od razu Poznań. Stukające się koziołki na Rynku i tabuny ludzi jedzących Rogale Marcińskie. Jednak Wielkopolska to nie tylko jedno miasto. To również wiele innych, mniejszych atrakcji które warto zobaczyć podczas weekendowego wypadu. Sprawdźmy, które z nich są najciekawsze.

 

Czarnków

 

Mała, niepozorna miejscowość jest stolicą ciemnego piwa w naszym kraju. Co rzuci się w oczy to na pewno przepiękny, doskonale zadbany rynek prezentujący niską zabudowę niemiecką z kościołem na jednej z pierzei. Ewenementem na skalę naszego kraju jest to, że nie tylko ścisłe centrum jest pięknie wyremontowane. Malutkie, klimatyczne uliczki, które odchodzą od głównego placu mają w sobie tyle samo klimatu ile ich odpowiedniki na południu Włoch.

 

Co więcej, wszyscy entuzjaści piwa powinni przyjechać do Czarnkowa i odwiedzić znajdujący się tutaj browar. Według opinii wielu, warzy się tutaj jedno z najlepszych piw w kraju bez użycia nowoczesnych, ukierunkowanych na produkcję masową technologii. Dalej używa się tutaj klasycznych urządzeń piwowarskich będących w obiegu od dziada-pradziada. Produkowane tutaj piwo Noteckie jest wpisane na listę produktów tradycyjnych.

 

Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej

 

Monumentalna budowla o charakterze sakralnym, której budowa zakończyła się w 2004 roku. W chwili obecnej ma godność bazyliki mniejszej ustanowioną przez legata papieskiego. Sanktuarium powstało w celu stworzeniu domu cudownemu obrazowi Matki Boskiej z Rokitna, a raczej kopii tego dzieła przywiezionego na te ziemie.


Historia zaczęła się od kowala Tomasza Kłossowskiego, który to w 1813 roku brał udział w Bitwie Narodów w trakcie wojen Napoleońskich. Tomasz był kowalem, który w trakcie potyczki został bardzo ciężko ranny. Leżąc na pobojowisku wśród cierpień swoich pobratymców, bardzo gorliwie modlił się do Matki Boskiej ściskając swój medalik. Wtedy zobaczył idącą po polu przepiękną, świetlistą kobietę, która w purpurowym płaszczu z Orłem Białym na piersi pochyliła się nad jego cierpieniem i uleczyła go. Jedynym warunkiem było, żeby cierpiący odszukał jej wizerunek i odpowiednio go uczcił. Tomasz przez 23 lata szukał ikony w różnych miejscach kultu maryjnego, jednak to czego szukał to malutka ikona, na którą trafił w miejscowości Lgota.

 

Zamek w Kórniku

 

Może nie należy do największych tego typu budowli w regionie, ale na pewno jest najlepiej zachowane i nie oszukujmy się, wygląda trochę jak z Gry o Tron. Jest to zabytkowa rezydencja rodów Górków i Działyńskich. Stylem nawiązuje mocno do neogotyku angielskiego. Jest idealnym miejscem na krótki wypad na weekend, głównie dlatego, że znajduje się około 20 km od granicy z Poznaniem. Na miejscu oprócz magicznie wyglądającego zamku, rozciąga się kompleks ogrodowy. Idealne miejsce na przechadzki w pierwsze ciepłe dni roku.

 

Jak się poruszać po Wielkopolsce?

Niestety, jak to zazwyczaj bywa, do wielu z najciekawszych miejsc nie dojeżdża ani kolej, ani lokalny PKS. Najlepszym rozwiązaniem jest poruszanie się własnym samochodem. Osoby nieposiadające swojego pojazdu, mogą skusić się na wynajem samochodów osobowych w Poznaniu. Jest to bardzo dobra baza wypadowa, z której można dostać się w niedługim czasie do dowolnego miejsca w województwie Wielkopolskim.

Zobacz również: Kujawy – kraina przygodą płynąca

Dodaj komentarz