Bitcoin

Bitcoiny – co warto o nich wiedzieć?

Na temat kryptowalut takich jak Bitcoin można znaleźć wiele różnych informacji. Co więc warto wiedzieć, zanim zainwestujemy w wirtualne waluty?

Czym jest Bitcoin?

Kryptowaluty to technologia internetowa, która umożliwia wytwarzanie środka płatniczego. Jest to bardzo zaawansowana technologia kopania jednostek walut, która nie jest dostępna dla każdego. Jednak same waluty można kupić lub wymieniać.

Kryptowaluta to tak naprawdę system księgowy, który jest rozproszony, a więc nie ma jednej, centralnej jednostki, a wiele. Informacje przechowywane w systemie są jednostkami i właśnie te jednostki to kryptowaluta. Co to są Bitcoiny? Są to właśnie jednostki wytworzone przez przełomową technologię internetową, która są wirtualna walutą. Obecnie istnieje ponad 200 różnych kryptowalut, w tym polskie kryptowaluty. Najpopularniejsze są właśnie Bitcoiny.

Jak powstały Bitcoiny?

Bitcoiny pierwszy raz pokazane światu zostały w 2008 roku. Jednak do tej pory trwają dywagacje na temat kto je wymyślił i po raz pierwszy ich użył. Oficjalnie postacią, która przedstawiła światu tę nowatorską walutę jest Satoshi Nakamoto. Jednakże uważa się, że za Bitcoiny odpowiedzialny jest cały zespół matematyków, kryptografów i naukowców i jest to dzieło wielu osób, a nie tylko jednej.

Jako kryptowaluta Bitcoiny to elektroniczny system bezgotówkowy peer-to-peer. Podstawową ideą tej kryptowaluty jest łańcuch bloków – blockchain. Jest to otwarta sieć, ale dzięki zapisowi w łańcuchu żaden Bitcoin nie jest wydany podwójnie, nie można go ukraść czy zamienić. Wszystkie transakcje przy użyciu Bitcoinów są publiczne i można je sprawdzić. A transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Trzeba też wiedzieć, że liczna Bitcoinów jest ograniczona i nigdy nie wzrośnie od liczby początkowej. Liczba Bitcoinów to 21 milionów, a sam bitcoin dzieli się na 100 milionów jednostek o nazwie satoshi.

Same Bitcoiny mogą być zapisane na komputerze domowym i zapisane jako plik księgi transakcji lub też przetrzymywane w portfelu, czyli odpowiednim systemie.

Ceny Bitcoinów

Cena Bitcoinów jest zmienna. Mimo, że jest to kryptowaluta to w tej kwestii nie różni się zbytnio od innych walut. Tak samo cena może wzrosnąć lub ulec obniżce z powodu niepłynności rynków czy wpływu gospodarki na kryptowaluty. Może też być tak, że nagle firmy pozwalające na płatności online otworzą możliwość płatności Bitcoinem lub też zakończą tę możliwość – a to również wpłynie na cenę kryptowalut. Obecnie w wielu miejscach można płacić Bitcoinem, ale nie oznacza to, że nagle z dnia na dzień się to z jakiegoś ekonomicznego lub gospodarczego powodu nie zmieni.

Dodaj komentarz