• Home
  • /
  • Moda
  • /
  • Dopuszczalne limity stężenia alkoholu na terenie UE
Dopuszczalne limity stężenia alkoholu na terenie UE

Dopuszczalne limity stężenia alkoholu na terenie UE

Wraz z nadejściem wiosny, wiele rodzin powoli rozpoczyna planowanie najbliższych wakacji. Choć ogromną popularnością cieszą się zorganizowane przez biura podróży wyjazdy wakacyjne, to stale zwiększa się liczba osób, które wybierają wynajem auta na miesiąc i podróżowanie po krajach europejskich na własną rękę.

Jest to świetna forma spędzania wakacji, łącząca zarówno wypoczynek, jak i możliwość zwiedzenia wielu niewidocznych zza szyby samolotu miejsc, to wiąże się to jednak z zagrożeniem wynikającym z różnych przepisów co do dopuszczalnych limitów stężenia alkoholu we krwi.

Jak to wygląda w Polsce?

Oczywiście każdy kierowca doskonale zna polski przepisy i to ile określają one możliwego stężenia alkoholu we krwi, jednak warto je przytoczyć dla porównania, jak restrykcyjne lub liberalne bywają przepisy w innych krajach członkowskich unii europejskiej.

W Polsce za wykroczenie, czyli czyn zabroniony uznaje się sytuacje, gdy kierowca posiada między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi. W sytuacji, gdy tego alkoholu jest ponad 0,5 promila, wtedy ma się do czynienia z przestępstwem, za które grozi kara utraty prawa jazdy do 3 lat i kara pieniężna w wysokości 5 tysięcy złotych.

Jakie obowiązuje prawo w pozostałych krajach wspólnoty?

W pozostałych krajach Europy sytuacja prawna dotycząca dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu potrafi wyglądać zupełnie inaczej. W jednych państwach jest to znacznie bardziej rygorystyczne, a w innych nieco mniej restrykcyjnie podchodzi się do tego tematu.

Jak to zatem wygląda?

Zdecydowanie największą rozwagę w piciu alkoholu trzeba zachować w takich krajach jak Czechy, Słowacja, Chorwacja, Rumunia, Łotwa, Litwa i Węgry. W nich niedopuszczalna jest nawet najmniejsza ilość alkoholu, czyli stężenie musi zawsze wynosić 0,0 promila. Oznacza to, że nawet małe piwo do obiadu może zakończyć naszą europejską wakacyjną wycieczkę.

Identyczne przepisy co do stężenia alkoholu jak w Polsce istnieją również w Szwecji i Norwegii. W tych krajach dopuszczalny limit to 0,2 promila.

Sytuacja w krajach morza śródziemnego

Nieco bardziej liberalne przepisy są w pozostałych kraje Europy, czyli np. Portugalia, Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy, Grecja, Szwajcaria lub Finlandia, pozwalają na prowadzenie samochodu z  0,5 promilami.

Zdecydowanie najbardziej liberalnym państwem Europy pod tym względem jest Wielka Brytania. W Zjednoczonym Królestwie za górny limit przyjmuje się aż 0,8 promila.

To jednak nie wszystkie możliwości przepisów, które można napotkać na swojej drodze w trakcie podróżowania przez Europę. Szczególnym przypadkiem jest Holandia, która jest bardzo częstym obiektem wizyt polskich turystów. Według holenderskiego prawa istnieją dwa limity dopuszczalnego stężenia alkoholu. Określa je doświadczenie kierowcy, którego wyznacznikiem jest ilość lat od zdobycia uprawnień do poruszania się po drogach.

Jeśli prawo jazdy posiada się w Holandii przez mniej niż 5 lat, wtedy górnym limitem jest 0,2 promila. Jeśli jednak prawo jazdy posiada się powyżej 5 lat, wtedy górny limit zostaje podniesiony aż do 0,5 promila alkoholu we krwi.

 

Dodaj komentarz