Jakiego drona wybrać

Drony – co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Latające drony – bo nich dziś będzie mowa, weszły na światowy rynek przebojem, początkowo jako gadget a obecnie również jako narzędzie dla profesjonalnych filmowców. Jeżeli interesuje Cię czym kierować się przy zakupie wymarzonego drona, zapraszam do lektury.

Jaki dron?

Drony możemy podzielić na kilka rodzajów i dlatego warto zastanowić się do czego będziemy wykorzystywać nasz sprzęt aby dokonać odpowiedniego zakupu.

Drony rozrywkowe – Ten rodzaj możemy wybrać, jeżeli interesuje nas typowa zabawa w latanie. Dosyć tanie, można je kupić w większych marketach. Zazwyczaj lekkie, z tendencjom do znoszenia przy wietrznej pogodzie. Wbudowane kamery są raczej słabej jakości. Dla rozrywki jak najbardziej zdadzą egzamin.

Drony półprofesjonalne– Duża lepsza jakość wykonania w porównaniu do poprzednika, kamery zapisują obraz w dobrej jakości. Bateria starcza na dłużej. Podczas latania dużo stabilniejsze od dronów rozrywkowych.

Drony profesjonalne – wykorzystywane przez filmowców, kamery zapisują obraz w najlepszej jakości. Latanie jest bardzo stabilne, ale wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Kontroler jest skomplikowany, można dopasować wiele ustawień do swoich preferencji.

Drony sportowe – Lekkie, szybkie, zwrotne. Tak można określić ten rodzaj dronów które wykorzystuje się do akrobacji oraz wyścigów powietrznych. Powstają całe turnieje, z prestiżowymi nagrodami, a więc jeżeli masz dryg do latania warto spróbować swoich sił.

Można jeszcze znaleźć w drony rzadziej spotykane, wykorzystywane przez służby mundurowe. Tych, jednakże nie uda nam się kupić. Są produkowane tylko na specjalne zamówienia.

Ile śmigieł wybrać?

Ilość śmigieł oraz silniczków bardzo mocno wpływa na komfort naszego latania. Najbardziej popularne są:

Qudrocoptery – Posiadają 4 śmigła

Hexacoptery – Wbudowane jest 6 śmigieł

Octocoptery – 8 śmigieł wprawia w ruch naszego drona

Generalnie ilość śmigieł jest dobierana do gabarytu drona, warto jednak sprawdzić przed zakupem czy uniesie nasze dodatkowe rzeczy. Jak np. gimbala oraz dodatkową kamerę.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie drona?

Istotny jest maksymalny czas lotu, od tego będzie zależeć czy będziemy mogli pobawić się 15 minut czy frajda będzie trwała dłużej. Oczywiście można dokupić dodatkowe baterie, które są niezwykle przydatne w plenerze.

Tak jak wspomniałem już wcześniej – maksymalny udźwig, bardzo istotny, jeżeli zamierzamy dokupić dodatkowy sprzęt do naszego drona.

Jakość kamery, dzięki niej możemy podziwiać widoki z bardzo wysoka. Warto, aby była jak najlepszej jakości.

Wykonanie oraz trwałość – dla początkującego pilota drona spotkanie z drzewem albo inną przeszkodą jest nierzadkim przypadkiem. Dlatego celujmy w drony zmontowane z twardych plastików, a nawet stopów metali. Szkoda było by zakończyć przygodę po pierwszym zderzeniu.

GPS, systemy wspomagania pilota– system omijania przeszkód, automatyczne lądowanie (w tym awaryjne), podążanie za celem oraz powrót do punktu startowego to jedne z bardziej użytecznych opcji i warto mieć je na pokładzie naszego drona.

Zobacz także: Kupujemy dron dla dziecka

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W Polsce można latać dronem bez żadnych przeszkód, istotne natomiast jest to że istnieją przepisy, których trzeba przestrzegać.

  1. Dron musi znajdować się w zasięgu naszego wzroku,
  2. Przed wylotem sprawdź czy nie znajdujesz się w strefie kontrolowanej, gdzie nie można poruszać się dronami,
  3. Jeżeli nasz dron waży więcej niż 25 kilogramów, musi przejść badanie techniczne a my musimy mieć specjalne zezwolenie na pilotaż takiej maszyny.

 

Dodaj komentarz