Praca

Etat, własna działalność, a może freelance?

W Polsce istnieje kilka form zatrudnienia bądź osiągania dochodów. Najpopularniejsze są przede wszystkim trzy. Mowa tu o pracy etatowej na umowę, praca w ramach własnej działalności gospodarczej oraz wykonywanie tzw. wolnego zawodu. Każda z tych form ma swoje zalety i wady.

Praca na etacie

Jest to najpopularniejsza forma zatrudnienia. Przede wszystkim dlatego, iż daje ona duże poczucie bezpieczeństwa dla pracownika. Przede wszystkim  dlatego, iż pracownik chroniony jest zapisami kodeksu pracy. Pracownikowi przysługuje urlop oraz płatne zwolnienie lekarskie. W praca w większych firmach to także różnego rodzaju szkolenia i kursy, a więc możliwość zdobywania nowej wiedzy.

Praca na etapie ma jednak także i swoje wady. Bardzo często taka praca ogranicza pracownika. Często musi on wykonywać konkretne zadania, ale niekoniecznie te, które dają mu przyjemność i satysfakcję. Praca na etacie to także często ograniczenia w zarobkach. Jeśli firma nie oferuje premii czy prowizji to niezależnie od wkładu pracy na koniec miesiąca wynagrodzenie zawsze będzie takie samo.

Własna działalność gospodarcza

Innym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie także ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o zalety prowadzenia firmy to podstawową zaletą jest oczywiście to, iż pracujemy sami dla siebie. Taka praca daje nam także poczucie wolności i niezależności. Jednak prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma także swoje wady. Przede wszystkim jest to fakt, iż nie mamy tzw. minimalnego wynagrodzenia. To ile zarobimy zależy tylko od nas. Trzeba zatem być świadomym tego, iż mogą przyjść słabsze miesiące, a tym samym mniejsze zarobi. Trzeba także mieć świadomość koniecznych miesięcznych kosztów, np. składek ZUS.

Praca jako freelancer

Innym rozwiązaniem jest praca w roli freelancera. To rozwiązanie ma przede wszystkim kilka konkretnych zalet. Po pierwsze, praca w roli freelancera daj nam bardzo dużą niezależność. Sami decydujemy o czasie swojej pracy. Oczywiście to wymaga dużej dyscypliny, aby wszystkie zlecania były zrealizowane na czas. Drugą zaletą, na jaką warto zwrócić uwagę to dowolność miejsca, w którym pracujemy. Tym bardziej jeśli do pracy wystarczy nam komputer i telefon. Wówczas zadania możemy realizować z niemal każdego miejsca. Tego typu praca ma oczywiście także swoje wady. Jedną z nich jest niepewność finansowa. Niestety, ale bardzo często freelancer nie jest wstanie określić swoich przychodów w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Często zadaje się pytanie freelance czy firma? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od ilości zleceń i osiąganych dochodów. W pewnym momencie lepszym rozwiązaniem może być własna działalność chociażby z perspektywy rozliczeń.

 

Dodaj komentarz