• Home
  • /
  • Porady
  • /
  • Jak dbać o dłonie w sezonie jesienno-zimowym?

Jak dbać o dłonie w sezonie jesienno-zimowym?

Dłonie są częściami ciała, na których najbardziej widać upływający czas. Po pierwsze są najsłabiej chronione – zazwyczaj nie ubiera się rękawiczek poza chłodnymi dniami, po drugie zaś mało kto pamięta o codziennej pielęgnacji tej części ciała. Dodatkowo ręce i dłonie służą do wykonywania większości czynności – skóra i paznokcie są narażone na kontakt z detergentami, żywnością i innymi substancjami, które niekoniecznie dobrze wpływają na kondycję skóry. Również uszkodzenia mechaniczne zdarzają się bardzo często – kto w końcu nie zaciął się w palec przy gotowaniu czy otwieraniu paczki. 

Zabiegi pielęgnacyjne w okresie jesienno-zimowym aby dłonie były odżywione i odporne na mróz

Ochrona przed zimnem, gdy chodzi o dłonie, powinna rozpocząć się jeszcze u schyłku lata. O ile w lecie skóra może być nawilżona poprzez zwiększone wcieranie kremów z filtrem czy też naturalne nawilżenie o tyle w okresie jesiennym powietrze w pomieszczeniach jest wysuszone od ogrzewania. Konieczne jest zatem przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych. Absolutnym minimum jest oczywiście nakładanie kremu, jednak należy to wykonywać w odpowiednim czasie. Najpopularniejszym błędem, który niszczy skórę dłoni, jest nakładanie kremu przed samym wyjściem z domu lub nawet na zewnątrz. W większości kremy do rąk zawierają jednak wodę, która nie zdąży wniknąć w głębokie partie skóry i jest narażona na obniżoną temperaturę. Konsekwencją takiego zachowania są uszkodzenia skóry, które wyglądają jak przesuszenia. Następnie nakłada się jeszcze więcej kremu, co nadal nie przynosi oczekiwanego efektu odżywienia i nawilżenia skóry. Jeśli koniecznie chce się użyć kremu jako zabezpieczenia dla skóry należy założyć rękawiczki skórzane damskie, które pozwolą na swobodne wchłanianie się substancji odżywczych. W ramach przygotowania się na mrozy warto poddać się zabiegowi parafinowania dłoni, który nawilży głębokie partie skóry, a następnie nałożyć maseczkę odżywiającą. 

 

Rękawiczki – z jakiego materiału?

W zależności od preferencji ludzie wybierają rękawiczki z substancji syntetycznych, skóry naturalnej lub włókien naturalnych takich jak bawełna. Najbardziej uniwersalne są rękawiczki skórzane damskie – nadają się na cieplejsze dni, ponieważ doskonale odprowadzają wilgoć i zapewniają wymianę powietrza. Również, gdy temperatura spada poniżej zera rękawiczki skórzane damskie są skuteczne, gdyż zapewniają barierę termiczną dla dłoni. Skóra to jeden z najlepszych materiałów na rękawiczki – te wykonane z syntetyków choć ciepłe nie zapewniają odpowiedniego odprowadzenia wilgoci, zaś bawełniane nie będą służyć, gdy temperatura bardzo spadnie. 

Ochrona dłoni przed substancjami chemicznymi – cały rok

Chociaż okres jesienno-zimowy jest bardzo newralgiczny, gdy chodzi o ochronę skóry dłoni to prawda jest taka, że powinno się o nią dbać przez cały rok. Kluczowym zadaniem jest ochrona przed wpływem substancji chemicznych. Dlatego też najlepiej każdorazowo do sprzątania zakładać specjalne ochronne rękawice. Dopiero kompleksowe dbanie o dłonie przyniesie odpowiednie efekty.

Dodaj komentarz