Jak wybrać fotelik samochodowy dla niemowlęcia

Jeśli chcesz, by pierwsza podróż twojego maluszka, ze szpitala do domu, odbyła się samochodem, nie możesz zapomnieć, by powiększyć wyprawkę dla niemowlęcia o fotelik samochodowy. Warto poświęcić temu dłuższą chwilę uwagi i wybrać bezpieczny, odpowiedni dla niemowlęcia fotelik, w którym maluszek będzie czuł się komfortowo i co najważniejsze, będzie bezpieczny podczas podróży.

Zobacz, jak wybrać fotelik samochodowy dla niemowlęcia.

Gdzie wybrać się po fotelik samochodowy

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy sami poradzimy sobie z wyborem fotelika samochodowego, to lepiej skorzystać z pomocy eksperta niż źle wybrać.
W każdym sklepie z akcesoriami dla dzieci, który dysponuje asortymentem fotelików samochodowych, znajdziemy eksperta w tej dziecinie.

Sprzedawca pomoże nam nie tylko wskazać przedział rozmiarów fotelików, który możemy brać pod uwagę ale również podpowie, jaki fotelik będzie najlepszy, który jest najwyższej jakości i będzie prosty w obsłudze. Jeśli często jeździmy samochodem a teraz podróżować będziemy z maluchem, wszystkie te aspekty będą miały ogromne znaczenie.

Kupując fotelik musimy dopasować go również do modelu samochodu, którym jeździmy, bo uwaga, nie każdy fotelik pasuje do każdego modelu auta. Przed zakupem najlepiej przymierzyć wybrany model fotelika do samochodu
i upewnić się, że właściwie przylega on do fotela i bez trudu możemy go bezpiecznie zapiąć.

Rozmiary fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe są podzielone na grupy, a kryterium tego podziału jest waga dziecka. Możemy wyróżnić pięć podstawowych grup:

 • grupa 0 dla niemowląt o wadzie mniejszej niż 10 kg 
 • grupa 0+ dla niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg
 • grupa I dla dzieci o wadze od 9 kg do 18 kg
 • grupa II dla dzieci o wadze od 15 kg do 25 kg 
 • grupa III dla dzieci o wadze od 22 kg do 36 kg.

Dla niemowlęcia odpowiednie będą modele fotelików z grupy 0 oraz grupy 0+. Foteliki samochodowe 0-13 kg przeznaczone są bowiem dla noworodków
i niemowląt, których waga nie przekracza 10 kg, w przypadku grupy 0 lub 13 kg jeśli bierzemy pod uwagę grupę z przedziału 0+. 

Większość fotelików samochodowych wyposażona jest we wkładkę redukcyjną, dzięki której nawet niemowlęta o najmniejszej wadze mogą bezpiecznie podróżować w fotelikach. Dzięki mięciutkiej wkładce do fotelika dziecko będzie miało idealną pozycje, w której będzie czuło się komfortowo. Wkładka podtrzymuje główkę, szyje oraz plecki maluszka zapewniając wygodę oraz bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Wkładki redukcyjne wykonane są z materiałów niezwykle delikatnych, miękkich i oddychających mogą być więc używane zarówno zimą jak i latem. 

Takie wkładki redukcyjne można również dokupić oddzielnie, trzeba jednak sprawdzić, czy wybrana wkładka będzie odpowiednia do danego modelu fotelika.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać fotelik samochodowy

Kiedy fotelik samochodowy jest naprawdę bezpieczny

Niestety nie możemy powiedzieć, że każdy fotelik samochodowy w takim samym stopniu zapewni bezpieczeństwo naszemu dziecku. Fotelik samochodowy trzeba wybrać bardzo odpowiedzialnie, pamiętając, że właściwie spełni on swoje funkcje tylko wtedy:

 • gdy jest solidnie wykonany – jakość wykonania przekłada się na bezpieczeństwo, dlatego też nie należy kupować fotelików dziecięcych
  w marketach, gdzie chociaż cena może okazać się bardzo atrakcyjna, to już jakość fotelika niekoniecznie. W momencie stłuczki, wypadku czy nawet gwałtownego hamowania tylko dobrej jakości foteliki będą w stanie właściwie spełnić swoją funkcję.
 • gdy posiada wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty – przepisy dotyczące fotelików samochodowych wymagają, by fotelik posiadał homologacje ECE, potwierdzającą europejskie standardy bezpieczeństwa. Europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03 oznacza zgodność wyrobu z obowiązującymi obecnie wymaganiami technicznymi w Europie i że fotelik został dopuszczony do sprzedaży.
 • gdy dobrze został oceniony podczas testów zderzeniowych – tak naprawdę, aby mieć pewność, że wybrany fotelik zapewni dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy, należy sprawdzić, jak wypadł w testach zderzeniowych czyli crash testach bocznych i czołowych, które przeprowadzane są przez niezależne organizacje konsumenckie. Najpopularniejsze testy zderzeniowe to niemiecki test ADAC, austriacki test OAMTC, szwajcarski test TCS oraz amerykańskie test NHTSA.
 • gdy właściwie zamocujemy go w samochodzie – pamiętajmy, że fotelik dla dziecka ustawiony pod niewłaściwym kątem może nie spełniać swojej funkcji. Podczas nagłego hamowania, siła nacisku będzie oddziaływała na szyję i głowę dziecka, a to może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Nawet najlepszej jakości fotelik nie zapewni dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy jeśli nie będzie właściwie zamocowany w samochodzie. Właściwie, oznacza zgodnie z instrukcją mocowania fotelika. 

Sposobów mocowania fotelików samochodowych jest kilka: zaczepy ISOFIX, Top Tether (TT), tak zwany górny pas mocujący, noga podpierająca, trzypunktowy samochodowy pas bezpieczeństwa oraz napinacze pasa.
W zależności od wybranego modelu fotelika możemy korzystać jednocześnie nawet z kilku sposobów mocować i takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze.

 • gdy zapniemy dziecku pasy – to oczywiste w teorii ale nie zawsze
  w praktyce, a pasy należy zapiąć dziecku zawsze, nawet gdy planujemy jechać autem tylko kilka minut. Nigdy nie wiemy, kiedy może ktoś zajechać nam drogę i będziemy zmuszeni gwałtownie hamować. Gdy dziecko nie będzie zapięte
  w pasy bezpieczeństwa może ulec groźnemu dla jego zdrowia i życia wypadkowi. 

Tylko właściwe korzystanie z fotelika samochodowego zapewni dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy. Pamiętajmy o tym za każdym razem, gdy chcemy podróżować z dzieckiem.

Sprawdź również creditos personales rapidos

Dodaj komentarz