• Home
  • /
  • Technologie
  • /
  • Jaki telewizor pasuje do Ciebie, czyli przegląd telewizorów 2018 roku
telewizor

Jaki telewizor pasuje do Ciebie, czyli przegląd telewizorów 2018 roku

W przeciągu dekady zamieniliśmy masywne odbiorniki telewizyjne o gabarytach wielkich pudeł w cienkie i eleganckie wyświetlacze o przekątnych rzędu 50, a nawet 80 cali zawieszonych na naszych ścianach. Dzisiejsze telewizory wyposażone są w systemy operacyjne, których architektura pozwala na przeglądanie witryn internetowych, oglądanie filmów z Youtube, czy też Netflix’a, a nawet odtwarzanie muzyki z serwisu Spotify, oraz wiele innych. Technologia wciąż brnie naprzód i łatwo zagubić się we wszystkich nowinkach ze świata elektroniki — ten artykuł został stworzony z myślą o przybliżeniu podstawowych pojęć i informacji niezbędnych w poszukiwaniach odpowiedniego telewizora.

Rewolucja wyświetlaczy w 2018 roku?

Ten rok przyniósł wiele zmian na rynku ekranów oraz telewizorów, przez możemy nabyć duży ekran o wysokiej jakości przy bardzo małym budżecie. Decydującymi parametrami wpływającymi na przyjemność i satysfakcję z oglądania filmów, seriali, meczów lub grania na konsoli jest przekątna wyświetlacza oraz technologia jego wykonania.

Rozmiar ma znaczenie

Uniwersalna i powszechnie znana zasada „większy, znaczy lepszy” nie znajduje swojego zastosowania przy decyzji, jaki wybrać telewizor do salonu. Komfort oglądania zapewnia zachowanie proporcji między przekątną odbiornika a odległością, z której będziemy oglądać wyświetlany obraz. Telewizor 50-calowy powinien znajdować się w odległości od 2 do 4 metrów od kanapy, zaś 80-calowy zaleca ustawić w dystansie 6 metrów od widza. Jednak o zakupie ekranów poniżej 50 cali powinniśmy całkowicie zapomnieć, ponieważ nie znajdują żadnego rozsądnego zastosowania nawet w bardzo małych pomieszczeniach — teraz telewizor o przekątnej 50 cali to absolutny standard.

Jaka technologia króluje w obsłudze obrazu?

Niegdysiejsze standardy jakości ekranu HD oraz Full HD ustąpiły miejsca nowym technologiom, którym jest obsługa wyświetlanego obrazu w jakości 4K oraz 8K przy częstotliwości 120 Hz. Przy wyborze nowego telewizora, którym ma nam posłużyć w najbliższej przyszłości powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie te z matrycami o jakości przynajmniej 4K o wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu, wyraźnym efektem HDR oraz szerokiej palecie barw ekranu. Podświetlenie obrazu we flagowych modelach telewizorów korzysta z technologii OLED lub QLED i tylko tę technologię wykonania należy brać pod uwagę.

SmartTV oraz sztuczna inteligencja na pokładzie

Flagowe modele od znanych producentów są wyposażone w system operacyjny wspierany przez technologię systemu Android, za którego pomocą telewizor stają się multimedialnym centrum rozrywki, pozwalając na szybki dostęp do sieci, aplikacji oraz wielu innych udogodnień i możliwości znanych nam z tabletów, oraz smartfonów. SmartTV umożliwia również sterowanie telewizorem przy wykorzystaniu urządzenia mobilnego lub po wykonaniu gestów dłonią. Na początku 2018 roku coraz więcej modeli ma wbudowaną sztuczną inteligencję, czyli asystenta w postaci głosowej reagującego i uczącego się naszych komend.

Telewizory warte uwagi w końcówce 2018 roku

Ranking telewizorów nie ma jednego faworyta, ponieważ wszystko zależy od naszego budżetu i potrzeb, a znalezienie perełki wśród tegorocznych modeli do naszego salonu jest niezwykle trudne. Wartymi uwagi modelami OLED są propozycje od Sony, czyli modele AF8 i AF9 lub oferta koreańskiego giganta, czyli LG C8, czy też Philips 65OLED903. W 2018 roku wyszły również flagowce w jakości QLED, a są nimi modele Samsunga Q9FN i Q7FN.

Dodaj komentarz