• Home
  • /
  • Moda
  • /
  • Kluby zakupowe – z czym to się je?
kluby zakupowe

Kluby zakupowe – z czym to się je?

Zakupy w sieci z roku na rok stają się bardziej popularne. Polacy chętnie kupują w ten sposób książki i elektronikę, ale coraz częściej również odzież i wyposażenie domów. Trudno się zatem dziwić, że na rynku handlu internetowego obok klasycznych sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych pojawiają się nowe formy robienia zakupów. Wśród nich są kluby zakupowe. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega taka forma zakupów i jakie niesie za sobą zalety. 

Kluby zakupowe- co to takiego?

Klub zakupowy można rozpoznać zaraz po wejściu na jego stronę. Aby obejrzeć dostępne produkty i ich ceny, konieczna jest rejestracja. Zwykle jest ona darmowa. Dopiero po niej otrzymujemy dostęp do oferty klubu, a ta zwykle kusi obniżkami cen sięgającymi nawet 80%.
Ale nie tylko konieczność rejestracji odróżnia kluby zakupowe od zwykłych sklepów internetowych. W sklepach produkty dostępne są w systemie ciągłym, natomiast kluby zakupowe sprzedają w ramach limitowanych akcji tzw. kampanii, które trwają zwykle tylko kilka dni, o ile wcześniej nie rozejdzie się dostępny limit produktów. Ważną różnicą jest także to, że wysyłka towaru następuje dopiero po zakończeniu konkretnej kampanii.

Co można kupić w klubach zakupowych?

Kluby zakupowe oferują zwykle produkty lifestylowe, takie jak odzież, obuwie, kosmetyki i perfumy, ale także elementy wyposażenia wnętrz od mebli po dekoracje. Są to najczęściej produkty ekskluzywnych, światowych marek, często niedostępne w innych sklepach internetowych.

Jakie są wady i zalety takiej formy zakupów?

Zakupy w tego typu klubach mają sporo zalet, i nie jest to tylko możliwość zakupu produktów ze sporym upustem. A upusty są najczęściej wysokie, często na poziomie 50-80%, i nie jest to tylko chwyt marketingowy. Do innych zalet zakupów w tego typu należą:
– możliwość zakupu produktów ekskluzywnych marek, często niedostępnych w Polsce lub które na rynku polskim mają tylko ograniczoną ofertę;
– kluby zakupowe chcą być odbierane jako elitarne, dlatego bardzo dbają by oferowane przez nich produkty były oryginalne. To po ich stronie leży sprawdzenie i zagwarantowanie, że oferowane produkty są markowe;
– produkty dobrych i ekskluzywnych marek to też wysoka jakość, na którą dzięki zniżkom dużo łatwiej sobie pozwolić;
– choć produkty dostępne są w krótkich kampaniach, to zawsze istnieje możliwość zakupu za pobraniem, co przy długim terminie dostawy pozwala na pewną elastyczność, jeśli pojawi się chwilowy deficyt gotówki.

Taka forma zakupów nie jest jednak zupełnie pozbawiona wad. To że poszczególne produkty oferowane są tylko w krótkich kampaniach i w limitowanych ilościach powoduje, że możemy nie zdążyć, albo zapomnieć z niej skorzystać. Do tego kupując w klubach trzeba brać pod uwagę, że na zamówiony towar trzeba trochę poczekać, zwykle jest to od 2 do 3 tygodni, ale w niektórych kampaniach może to potrwać nawet do 6 tygodni.

Co pozwala klubom zakupowym sprzedawać po tak niskich cenach?

Kluby zakupowe mogą oferować tak niskie ceny dzięki dwóm podstawowym kwestiom. Po pierwsze mają bardzo niskie koszty logistyki, bo nie utrzymują zapasu towarów. Dopiero po zakończeniu kampanii otrzymują towar od producenta i rozsyłają go do swoich klientów.

Drugą kwestią, którą pozwala klubom zakupowym oferować preferencyjne ceny jest to, że bardzo często sprzedają końcówki kolekcji albo nadwyżki magazynowe, których producenci chcą się pozbyć, by zrobić miejsce dla nowych kolekcji. Są to jednak zawsze w pełni wartościowe produkty.

Dodaj komentarz