• Home
  • /
  • Moda
  • /
  • Łysienie? Mamy na to sposób

Łysienie? Mamy na to sposób

Łysienie to jeden z najmniej pożądanych procesów, a dla wielu mężczyzn wiąże się ono z osobistym dramatem, gdyż w powszechnym postrzeganiu łysina oznacza znaczny spadek atrakcyjności. Wbrew pozorom, łysienie u mężczyzn nie dotyka tylko mężczyzn w zaawansowanym wieku. Łysieć można zacząć nawet w wieku 16 lat. Jakich naturalnych metod można użyć, by powstrzymać ten proces?

Łysienie — przyczyny

Przyczyn łysienia może być wiele. Odpowiedzialne mogą być za nie między innymi stres, złe odżywianie się, niektóre leki, niezdrowy tryb życia, alkohol, choroby zapalne skóry, w tym łojotokowe zapalenie skóry. Groźny dla włosów jest także łupież. Najpowszechniejszym powodem łysienia jest jednak działanie pochodnej testosteronu zwanej dihydrotestosteronem (DHT). Wpływa on negatywnie na mieszki włosowe, sprawiając, ze włosy z nich wyrastające są coraz słabsze i krótsze, aż w końcu przestają wyrastać. Jest to tak zwane łysienie androgenowe.

Masowanie głowy — jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych skóry głowy

Skóra głowy do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje masażu. Masowanie głowy jest potrzebne, gdyż stymuluje ono krążenie krwi, co pomaga włosom rosnąć. Jeszcze ważniejsze jest tu jednak złuszczanie martwego naskórka i pozbywanie się warstwy tłuszczu na skórze, który trzeba regularnie usuwać przy pomocy takiego masażu. Przeprowadza się go poprzez intensywne czesanie się szczotką z włosem i pod włos. Czesanie się powinno być więc przeprowadzane regularnie, nawet jeżeli fryzura tego nie wymaga.

Dieta przeciw łysieniu — co jeść?

Na stan włosów spory wpływ ma odżywianie się oraz odpowiednie poziom witamin i minerałów.

Jedną z najważniejszych dla włosów witamin jest witamina D. Wytwarzana jest głównie podczas ekspozycji na słońce, dlatego powinno się zadbać o ten aspekt i codziennie przez krótki czas poddawać skórę bezpośredniemu działaniu mocnego słońca, ale trzeba to robić rozważnie. Spore jej ilości znajdują się także w nabiale, rybach, wątrobie i niektórych rodzajach zbóż.

Równie ważna jest witamina B6, którą znajdzie się przede wszystkim w roślinach strączkowych, a także w marchwi, orzechach i otrębach. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w te produkty i uczynić z orzechów i otrębów regularne przekąski. Do tego dobrze jest sporządzać lub ewentualnie kupować soki marchwiowe.

Niezwykle ważne dla włosów jest dobrze funkcjonujące krążenie krwi, co zapewnia z kolei witamina E. Znaleźć można ją w migdałach i orzeszkach nerkowca, a także szpinaku i brokułach,

Co do minerałów, należy spożywać duże ilości dwutlenku krzemu, jodu, cynku i żelaza. Dwutlenek krzemu w sporej obfitości występuje w owsie, jęczmieniu oraz algach. Jod znajduje się przede wszystkim w nabiale oraz soi, a także soli kuchennej. Aby zaopatrzyć organizm w cynk trzeba z kolei zwiększyć spożycie wołowiny, wątroby, drobiu, czerwonego mięsa, brokułów czy szpinaku.

Kosmetyki na łysienie — szampon to podstawa

Bardzo ważnym elementem zapobiegania łysieniu jest korzystanie z różnych kosmetyków oraz innych preparatów do włosów. Powinno się stosować przede wszystkim szampony zawierające pochodne imidazolowe, siarczan selenu i pirytion cynku. Zwalczają one drożdzaki oraz łojotok.

Drożdżaki i łojotok można zwalczyć także za pomocą wielu naturalnych substancji, w tym octu jabłkowego, który należy rozcieńczać w wodzie i myć w nim włosy. Drożdżaki zabija także też olej kokosowy nierafinowany, z którego można robić maseczkę. Świetnym sposobem na łupież i łojotok są także rozmaite olejki eteryczne, w tym przede wszystkim olejek herbaciany, który można dodawać do szamponu w ilości kilku-kilkunastu kropli.

Dodaj komentarz