zimowe opony

Opony zimowe – czas wymiany ogumienia samochodu

Klimat w którym leży Polska, niejako zmusza nas w określonych porach roku do różnych, koniecznych zmian. Jedną z takich — bardzo istotną ze względów komunikacyjnych — jest wymiana opon letnich na zimówki.

Charakterystyka typów opon

Konieczność wymiany podyktowana jest odmiennymi warunkami jazdy – i tak, w okresie wiosenno-letnim i wczesno jesiennym, szczególnie gdy te pory roku są wyjątkowo ciepłe, samochód powinien jeździć na ogumieniu przystosowanym do panujących warunków na drogach w ciepłej porze roku. Są to tak zwane opony letnie, nieco węższe niż zimowe, posiadające słabo zarysowany bieżnik i szerokie kanały odprowadzające wodę. Z tego też powodu, niemal cała powierzchnia opony letniej przylega do asfaltu, a dzięki kanałom, woda deszczowa jest szybciej odprowadzana, co z kolei zapobiega ślizganiu się auta. Opony zimowe natomiast mają bardzo gruby bieżnik z wieloma nacięciami pozwalającymi na lepsze i szybsze odprowadzenie śniegu lub pośniegowego błota. Są również zdecydowanie szersze i grubsze, co powoduje znacznie lepszą przyczepność do mokrego i śliskiego podłoża.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon zimowych?

Zaopatrując się w opony zimowe, należy zwrócić uwagę na skład mieszanki, z której je wykonano – powinna zawierać dużą ilość krzemionki, nadającą gumie dobrą plastyczność. Taka właściwość przydaje się podczas silnych mrozów – opona zawierająca sporo krzemionki zachowuje swoje właściwości i nie tężeje pod wpływem niskiej temperatury. Z tego też powodu, opony zimowe nie nadają się do używania ich latem – wspomniana plastyczność pod wpływem wysokiej temperatury powoduje rozmięknięcie gumy i niejako przyklejanie się opon do asfaltu, co z kolei wpływa na efektywność jazdy i wzrost spalania paliwa. Minusem jest też szybsze zużywanie się bieżnika i chwiejność stabilności pojazdu, mająca miejsce podczas jazdy na zakrętach.

Najlepszy moment wymiany opon na zimowe

Określenie terminu wymiany opon jest dość łatwe – przełom października i listopada to optymalny czas, ponieważ temperatura powietrza w dzień jest dość niska. Powszechnie przyjętym terminem wymiany opon letnich na zimowe jest moment, gdy przez kilka kolejnych dni temperatura oscyluje w okolicach siedmiu stopni Celsjusza.
Po tym terminie można spodziewać się przymrozków, a więc wzrost ryzyka słabszej przyczepności kół do oblodzonej jezdni.

Dodaj komentarz