• Home
  • /
  • Sport
  • /
  • Organizujemy domową siłownię

Organizujemy domową siłownię

Nie każdy lubi uczęszczać na siłownię czy zajęcia fitness, a pogoda za oknem nie zawsze sprzyja aktywności fizycznej. Aby w takich przypadkach nie rezygnować z ruchu, warto stworzyć siłownię we własnym domu. Wbrew pozorom nie jest to trudne ani zbyt kosztowne. Dziś podpowiemy, jakie przybory i akcesoria warto mieć, aby móc przeprowadzić w pełni efektywny trening w warunkach domowych.

 Organizacja przestrzeni

Domową siłownię warto zorganizować w osobnym pomieszczeniu, oczywiście  w miarę możliwości. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiedni komfort podczas ćwiczeń i tym samym nie będziemy przeszkadzać innym domownikom. Na początek warto zadbać o to, aby podłoga miała właściwości antypoślizgowe. Jeśli mamy na niej panele, warto zainwestować w specjalną gumową matę podłogową, która z jednej strony zapobiega poślizgowi, a z drugiej – chroni podłoże przed uszkodzeniem, na przykład na skutek uderzenia cięższym przedmiotem. W pokoju przeznaczonym na siłownie dobrze jest też umieścić sprzęt grający – muzyka to ważny element treningu, który nie tylko uprzyjemnia czas, ale również doskonale motywuje do wysiłku. Możemy postawić tam odtwarzacz muzyki, radio lub po prostu zaplanować miejsce na komputer lub telefon, z którego będziemy puszczać muzykę.

 Sprzęt cardio

Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w jeden sprzęt do ćwiczeń cardio, na przykład rowerek stacjonarny, orbitrek lub bieżnię. Takie urządzenie pozwoli nam na wykonanie rozgrzewki, która podniesie nasze tętno do odpowiedniego poziomu, a także na przeprowadzenie pełnego treningu cardio, dzięki któremu spalimy zbędną tkankę tłuszczową. Takie urządzenia to dość spory koszt, bo musimy przygotować się na wydatek rzędu ok. 2000zł.

 Przybory do ćwiczeń

 Do wykonania treningu siłowego i wzmacniającego przyda nam się kilka przyborów i akcesoriów do ćwiczeń. Podstawowy zestaw powinien zawierać hantle, najlepiej 2 rodzaje: lżejsze i cięższe, sztangę z kilkoma rodzajami obciążeń, piłkę gimnastyczną, kettle oraz gumę do ćwiczeń. Oprócz przyborów do ćwiczeń warto też wyposażyć się w specjalną mate, która pozwoli wykonywać ćwiczenia w podporze, leżeniu czy serie ćwiczeń rozciągających. 

Mając w domowej siłowni taki komplet akcesoriów będziemy w stanie wykonać niemal każdy trening, a zapłacimy za niego od 300 do 500zł. 

Producenci przyborów sportowych oferują oczywiście znacznie więcej produktów do domowych ćwiczeń. Są to różnego rodzaju piłki czy tzw. półjeże do balansowania, bosu i wiele innych gadżetów. Możemy wziąć je pod uwagę, jeśli oczekujemy bardziej zaawansowanych lub zróżnicowanych treningów. Zwykle nie zajmują one dużo miejsca, więc z powodzeniem zmieścimy je nawet na małej przestrzeni. 

 Strój do ćwiczeń

Nawet podczas ćwiczeń w domu nie możemy zapomnieć o odpowiednim stroju sportowym. Elastyczny top i spodenki sportowe zapewnią nam wygodę podczas ruchu i zapobiegną ewentualnym otarciom. Podczas wykonywania wszelkich ćwiczeń cardio, czy to na sprzęcie czy bez żadnych przyborów na podłodze, zawsze miejmy założone wygodne obuwie sportowe, które uchroni nasze stawy skokowe przed urazami. Wykonywanie takich ćwiczeń na boso może mieć bardzo zły skutek, prowadząc nie tylko do przeciążenia stawów, ale również być przyczyną urazów, na przykład zwichnięcia czy skręcenia kostki.

 Tak zorganizowana domowa siłownia pozwoli nam cieszyć się ulubioną formą aktywności sportowej w zaciszu własnego domu. 

Sprawdź również cómo conseguir un préstamo

Dodaj komentarz