Motoryzacja

Paliwa na stacji benzynowej – Jak sprawdzić ich jakość?

Dzięki posiadaniu własnego samochodu mamy możliwość poruszanie się w dowolne miejsce i dotarcia tam bardzo szybko. Samochody zrewolucjonizowały rynek, a obecne ceny pozwalają już na posiadanie ich w praktycznie każdym domu. Jeśli posiadamy nawet przeciętną pracę, to powinniśmy po kilku miesiącach zakupić jakże potrzebny samochód.

Jak sprawdzić jakość paliwa?

Tankując na stacjach benzynowych w Polsce, jak i na całym świecie, musimy się liczyć z tym, że na niektórych stacjach możemy natrafić na tak zwane chrzczone paliwo. Powinniśmy już po kilku przejechanych kilometrach zorientować się w tym, że nasz samochód nie prowadzi się tak jak dotychczas i że jest dużo słabszy. Samochód, który zalejemy paliwem bardzo niskiej jakości, może mieć duże problemy z wyjechaniem pod górkę i będzie nam co kilka przejechanych kilometrów gasnął. W internecie możemy na szczęście natrafić na sporo artykułów, w których to odpowiednie instytucje informują o jakości paliw na popularnych stacjach.

Badania UOKiK

Urząd ochrony konkurencji i konsumentów bada co jakiś czas jakość paliw na naszych stacjach, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, jakie firmy warto omijać szerokim łukiem i nie zatrzymywać się nawet, gdy widzimy szyld ich marki. Lista stacji na których co roku pojawia się więcej uchybień niż dotychczas, stale rośnie. Klienci stacji benzynowych w Polsce mają duże szczęście, że badania przeprowadzane są dosyć często i że ktoś czuwa nad tego typu akcjami. Gdyby na stacjach nie było żadnych kontroli, przeciętny Kowalski byłby prawdopodobnie częściej oszukiwany i wlewałby do swojego auta paliwa dużo niższej jakości.

Kto najczęściej oszukuje?

Jak pokazują badania, najczęściej nadziać na złe paliwo możemy się na mniejszych stacjach, które nie cieszą się tak dużą popularnością, jak potentaci, którzy na co dzień reklamują się w telewizji i internecie. Właściciele mniejszych stacji starają się więc zaoszczędzić pieniądze kosztem naiwnych i nic niepodejrzewających klientów i dolewają do paliwa dużo tańsze substancje. Często niestety udaje się je skutecznie ukryć i samochód nie zaczyna od razu szwankować. Nie wiemy więc do końca na której stacji zatankowaliśmy złej jakości paliwo i do kogo mieć pretensje. Wynajem długoterminowy aut to bardzo często spotykana oferta wielu firm. Jeśli pożyczamy samochód z wypożyczalni warto tankować go na znanych stacjach, by uniknąć sytuacji z chrzczonym paliwem.

Tester do paliwa

Od kilku lat dostępne na rynku są testery paliwa, dzięki którym możemy w domu i na własną rękę sprawdzić jego jakość. Mnóstwo osób kupujących na stacji paliwo do kosiarek bądź innych urządzeń tankuje je do podręcznego zbiornika. W domu sprawdza jakość paliwa na własną rękę i dowiaduje się, że jest ono bardzo złej jakości. To właśnie tego typu klienci zwracają najczęściej uwagę organom państwowym, by przyjrzeli się podejrzanym stacjom, które zachowują się nie do końca w czysty sposób. Każde zdarzenie tego typu powinno być od razu zgłaszane, by jak najmniejsza ilość osób i samochodów ucierpiała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *