Projektor – jak go wybrać?

Miłośnicy oglądania filmów i telewizji coraz bardziej łakomie spoglądają na projektory zamiast zwykłych telewizorów. Przekątna uzyskiwanego ekranu wynosząca nawet do 300 cali kusi nie jedną osobą. Czy jednak domowy projektor to dobry pomysł i jak go poprawnie wybrać? Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie?

Mity związane z projektorami

Wielu potencjalnych nabywców wzbrania się przed zakupem projektora do domu, ponieważ słyszy i zna wiele niepochlebnych opinii o tej formie wyświetlania obrazu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jednym z podstawowych zarzutów względem projektorów jest mała wytrzymałość takiego sprzętu i konieczność częstego wymieniania chociażby lampy. Poniekąd jest to prawda, ponieważ lampy w projektorach faktycznie się zużywają, jednak średnio po około 4000 godzin. Jeśli więc ktoś chce używać projektora jedynie do oglądania filmów, problem ten właściwie nie istnieje. Jeśli jednak ktoś chce używać projektora jako telewizora, powinien wybrać taki model, który zamiast lampy posiada diodę LED, której żywotność jest kilkukrotnie wyższa.

Drugim zarzutem była słaba widoczność ekranu, szczególnie w przypadku oglądania materiałów w świetle dnia codziennego. Jest to poniekąd prawda, jednak problem ten wynika głównie z zakupu tanich i kiepskich jakościowo projektorów, a nie z samej wady tych urządzeń. Dobre projektory, które posiadają odpowiednio dużą moc świecenie i kontrast, nie będą posiadały tego problemu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Aby kupić projektor do domu z którego będzie się czerpało samą radość oglądania, należy przestrzegać kilku zasad kupna. Dobry projektor powinien charakteryzować się:

 

  • odpowiednią rozdzielczością – na rynku spotkać można projektory wyświetlające obraz 4K, jednak póki co jest to zakup mało opłacalny. Mała ilość materiałów w tej rozdzielczości i ogromna cena projektorów stawiają znak zapytania nad sensem nabywania takiego zaawansowanego sprzętu. O wiele lepszym wyjściem jest zakup zwykłego projektora full HD

 

  • właściwą jasnością – jest to cecha umożliwiają oglądania obrazu w każdym warunkach oświetleniowych. Domowy projektor powinien posiadać jasność na poziomie od 2000 do 3000 lm

 

  • dobrym kontrastem – im wyższy kontrast, tym lepsza jakość wyświetlanego obrazu. Minimalną wartością jest 20 000:1.

 

Techniki wyświetlania obrazu

Podane wyżej cechy są bardzo ważne, jednak zdecydowanie najważniejszym parametrem jest wybór konkretnej technologii wyświetlania obrazu. Na rynku występują projektory DPL oraz 3LCD. Czym się różnią?

Projektor DPL do pracy wykorzystuje bardzo skomplikowany układ optyczny składający się z kilku milionów mikroskopijnych luster. Efektem jest obraz o doskonałej jakości i kolorach Minusem efekt tzw. tęczy przy co bardziej dynamicznych scenach oraz bardzo wysoka cena. Ta technologia wykorzystywana jest głównie w salach kinowych.

Dla zwykłego konsumenta lepszy wyborem jest projektor 3 LCD, który posiada nieco gorsze parametry, jednak mimo wszystko doskonale sprawdza się w domu, a i jego cena jest znaczne niższa.

Czy projektor to dobry pomysł?

Jeśli ktoś ma zamiar oglądać na nim głównie filmy, a nie codzienną telewizje to tak, będzie to doskonały pomysł. Jednak mimo wszystko dobrze jest kupić projektor dobrej jakości i nie oszczędzać na tym zakupie, ponieważ prędzej czy później wyjdzie to w codziennym użytkowaniu i częstych awariach.

Najlepiej jest polegać na sprawdzonych producentach takich jak Epson, BenQ, Optoma, czy też InFocus. Produkty tych producentów z pewnością będą trzymały należytą jakość wykonania, co też widać po zainteresowaniu klientów tymi markami.

 

Dodaj komentarz