Konsole z lat 90

Retro granie

Niejedna osoba wspomina gry retro z dużą nostalgią, dlatego też w dzisiejszym artykule przypomnimy sobie czasy młodości i wrócimy do kultowych gier i konsol wideo. Jeżeli ominęły Cię lata świetności retro grania, to nic straconego, sprawdź na czym grała młodzież lat 90.

Nintendo Entertainment System (NES)

Wracamy do roku 1983, wtedy też japońska firma Nintendo ogłosiła premierę swojej teraz już kultowej konsoli do gier. Gracze na całym świecie pokochali ją niemal natychmiast, a tytuły wydane na NESa stały się niezapomniane. Młodzież tamtych czasów spędzała długie wieczory grając w „Contra”, „Donkey Kong” czy też „Legend of Zelda” – serię, która jest wydawana w nowych odsłonach po dziś dzień. Nie możemy również zapomnieć o legendarnych hydraulikach z gry „Mario Bros”. Jest to tytuł, po który wielu graczy sięga nawet teraz (również w nowych odsłonach).

Commodore / Amiga

Można śmiało powiedzieć, że te dwa urządzenia przyczyniły się do upowszechnienia komputerów domowych na świecie. Powstało wiele programów, które pomagały w prowadzeniu biznesu, ale co w tej chwili dla nas ważniejsze – również gier. W tamtych czasach zachwycały grafiką, dźwiękiem oraz płynnością animacji. Każdy kto miał taki komputer w domu, zapewne pamięta również joysticki które można było dokupić. A dokupować trzeba było, po intensywnym graniu często psuły się w ekspresowym tempie. Jakie gry wydawano na Amige? Jeżeli miałeś takie urządzenie to na pewno pamiętasz „Lemmingi” małe ludziki, które trzeba było bezpiecznie przeprowadzić do wyjścia po naszpikowanych pułapkami planszach. Nie mogę również nie wspomnieć o wyścigach samochodowych pod tytułem „Lotus” oraz zręcznościowej grze „Prince of Persia” w której próbujemy odbić księżniczkę z rąk złego sułtana.

Game Boy

Marzeniem większości chłopców w latach 90, była właśnie ta przenośna konsola do gier. Można było ją spakować w plecak i oddawać się rozrywce podczas długich podróży. Gry wydawane były na specjalnych kartridżach i znajdowały się tam tytuły z wspomnianej już wcześniej konsoli NES. W późniejszych latach firma Nintendo rozwijała ten projekt konsoli wydając coraz mniejsze urządzenia, z coraz lepszymi parametrami (w tym kolorowy wyświetlacz). W roku 2005 oficjalnie zakończono produkcję ostatniej wersji tego urządzenia.

PlayStation (PSX)

Wielki gracz na rynku elektronicznym jakim jest Sony postanowił przyłączyć się do walki o graczy wydając w roku 1994 konsolę Playstation. Zadziwiała grafiką, możliwościami odtwarzania skomplikowanych animacji, jakością dźwięku oraz pojemną kartą pamięci na zapisywanie naszych postępów podczas przechodzenia kolejnych etapów rozgrywki. Gry umieszczane były na płytach CD, które mogły pomieścić nieporównywalną ilość danych w porównaniu do popularnych kartridży. Dzięki temu twórcy gier mogli rozwinąć skrzydła i dać nam tytuły takie jak „Tony Hawk’s Pro Skater”, „Tekken” i wiele innych genialnych gier.

Jeżeli nie miałeś okazji zagrać w retro gry, albo chciałbyś powrócić do czasów młodości polecam poszperać po Internecie. Wiele firm oferuje konsole w nowoczesnej formie, które odtwarzają stare gry. I jeszcze mała rada, jeżeli znajdziesz w czeluściach garażu, strychu bądź innym zapomnianym miejscu swoje stare kartridże, zastanów się zanim je wyrzucisz. Kolekcjonerzy bardzo chętnie je skupują czasami oferując niebagatelne sumy.

One Comment

  • Paweł

    5 kwietnia 2019 at 09:31

    Commodore i Amiga, a także inne komputery z tego okresu zyskały popularność nie dzięki programom biznesowym ale głównie dzięki grom. Dopiero pojawienie się standardu IBM PC oraz jego klonów spowodowało rozwój programów do biznesu. Joysticki mimo że się psuły to miały wielki plus – można było je naprawić w domu często wykorzystując zamienne części np. sprężynki do mikrosticków.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz