• Home
  • /
  • Styl życia
  • /
  • Rodzaje szkła do piwa – dobierz szkło do rodzaju złocistego trunku.
Jak dobrać szkło do piwa

Rodzaje szkła do piwa – dobierz szkło do rodzaju złocistego trunku.

Pokale i kufle zna każdy smakosz chmielowego napoju. Jednakże wbrew pozorom istnieje całe mnóstwo rodzajów szkła do piwa dedykowanych do konkretnych gatunków. Warto je poznać, aby móc w pełni delektować się smakiem i aromatem naszego ulubionego złotego napoju.

Historia piwa

Zanim zaczniemy dobierać szkło do konkretnych gatunków piwa warto poznać historię tego szlachetnego trunku. Historia ta sięga aż po czasy starożytności, w której według różnych źródeł mogło powstać pierwsze piwo. Starożytni używali do produkcji alkoholowego napoju chleba, ziaren zbóż i wody, które fermentowały w glinianych naczyniach. Następnie dodawano syropu z daktyli bądź też miodu. Tak skomponowany napój nie był poddawany filtracji, dlatego też ówcześni ludzie pili go przez trzcinowe słomki. Późniejsze doniesienia naukowe mówią o Babilończykach, którzy zaczęli używać chmielu, aby wzbogacić ten złocisty trunek. Za ich sprawą warzenie piwa weszło na wyższy poziom. Zaczęto używać kadzi, kotłów a zawód piwowara stał się bardzo ceniony.

Późniejszy okres to rozkwit warzenia piwa. Piwo stało się środkiem płatniczym akceptowanym na całym świecie. Powstało wiele rodzajów piwa, które różniły się smakiem, kolorem i aromatem a wszystko to za sprawą lokalnych surowców.

Oczywiście historia piwowarstwa jest bardzo bogata, a to tylko ułamek z jej dziejów.

Rodzaje szkła do piwa

A skoro już mamy piwko, to warto dowiedzieć się z jakie szkło wybrać do poszczególnych rodzajów tego trunku.

Piwa pszeniczne znane są z doskonałej piany, która jest bardzo ważna ze względu na wizualny efekt spożywanego przez nas piwa. Szkło powinno być wysokie i rozszerzać się ku górze, aby na końcu delikatnie zmniejszyć średnicę. Dzięki temu piana będzie obfita, a aromat skumuluje się właśnie na tym małym zwężeniu. W takim szkle na pewno wyczujemy aromaty pszenicy, banana czy też goździków które są bardzo popularne w tego rodzaju piw.

Lager, pilzner czy też koźlak to bardzo znane piwa, które możemy podawać w klasycznych Kuflach. Dawniej zrobione z ceramiki, drewna czy też metalu przeszły transformację i w obecnej formie wytwarzane są ze szkła. Ten ciężki kufel z grubymi ściankami i rączką doskonale wydobędzie smak, i aromat piwa. A przy okazji możemy poczuć się jak wikingowie w dawnych czasach.

Piwa typu ALE najlepiej oddają swój charakter w szkle z grubymi ściankami, które jest proste i mają otwarty szczyt. Dzięki dużej górnej średnicy szkła, aromat może uwalniać się przez całą powierzchnię szklanki co jest bardzo istotne w tym rodzaju piw.

Owocowe piwa to idealne rozwiązanie, dla osób które chcą się orzeźwić w lecie. Charakteryzuje je lekkość, przyjemny aromat i doskonałe właściwości gaszenia pragnienia. Szkło do tego rodzaju piwa jest rozszerzone na dole i zwęża się prosto ku górze. Wyglądem przypomina szklanki do long drinków. Często można spotkać je z nóżką, aby nasze dłonie nie ogrzewały naszego napoju.

Podsumowanie

Wybór szkła do piwa jest ogromny i jeżeli mamy wątpliwości jakie wybrać mam radę: użyj swojego ulubionego naczynia, ważne aby piwko było zimne.

Dodaj komentarz