• Home
 • /
 • Sport
 • /
 • Woda w butelkach – wybierz tą najlepszą

Woda w butelkach – wybierz tą najlepszą

Masa człowieka składa się z około 70% wody, i potrzebna jest do wielu niezbędnych procesów zachodzących w naszym ciele. Jednym z najważniejszych jest usuwanie szkodliwych substancji oraz toksyn. Niestety nie mamy funkcji magazynowania, dlatego też tak ważne jest uzupełnianie wody w naszym organizmie. Sprawdź która woda jest najlepsza dla naszego zdrowia.

Rodzaje wód

Woda źródlana – Jak sama nazwa sugeruje, jest to woda pochodzenia źródlanego z ujść podziemnych. Nie zawiera w sobie dużych ilości substancji mineralnych. Dlatego też właściwie nie różni się niczym od wody która leci w naszych kranach. Odróżnić możemy ją tylko po smaku, gdyż ta źródlana nie wymaga dodatkowych procesów chemicznych takich jak na przykład chlorowanie.

Woda naturalna mineralizowana – Ten rodzaj wody jest również pochodzenia podziemnego, ale w przeciwieństwie do wody źródlanej zawiera w sobie także stałą liczbę substancji mineralnych. Możemy je podzielić na kilka rodzajów:

 • Nisko mineralizowane
 • Średnio mineralizowane
 • Wysoko mineralizowane

Nisko mineralizowane zawierają do 500 mg/l substancji mineralnych, średnio mineralizowane mieszczą się w przedziale od 500 do 1500 mg/l. Najwyższy poziom minerałów zawarty jest w wysoko mineralizowanych wodach – od 1500 mg/l. Zdecydowanie polecam takie wody które mają ich najwięcej, mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie.

Wody smakowe – Radzę ich unikać, są to najzwyklejsze wody, z dodatkami smakowymi i cukrami. Bez większych właściwości zdrowotnych.

Jakie substancje mineralne znajdziemy w wodzie?

Wody również mogą różnić się między sobą składem mineralnym, najczęściej występującymi substancjami są:

 • Wapń – szczególnie ważny dla osób które potrzebują wzmocnienia kości i zębów
 • Magnez – przydatny zwłaszcza dla sportowców, dzięki niemu nasze mięśnie będą rzadziej łapały skurcze
 • Sód
 • Wodorowęglany – Istotny składnik wspomagający nasz żołądek i jelita w procesie trawienia

Z gazem czy bez?

Wody gazowane to nic innego niż nasycenie dwutlenkiem węgla, może nie być odpowiednie jedynie dla osób które mają problemy gastryczne. Dla każdego innego są kompletnie bezpieczne. Ponadto nie które badania mówią wręcz że są zdrowsze od tych nie gazowanych ze względu na działanie bakteriostatyczne. Mimo wszystko zostaje to kwestią gustu, dla niektórych osób są dużo smaczniejsze.

Ile dziennie wypić wody?

Specjaliści w tej dziedzinie sugerują aby dostarczać naszemu ciału około 1,5 litra wody dziennie, wartość ta może różnić od poziomu aktywności. Jeżeli uprawiasz sport, może okazać się że ta ilość jest za mała. Ale uwaga trzeba też mieć umiar, nasze ciało może nie zdążyć przetworzyć całej wody jeżeli wypijesz jej za dużo na raz.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jeżeli zależy Ci na dobrej wodzie, zdecydowanie czytaj etykiety. Może zdarzyć się że woda która ma w swojej nazwie „Naturalnie mineralizowana” będzie bardzo uboga w takie składniki. Ponadto możesz wybrać wodę która ma więcej składnika który Ciebie interesuje, na przykład ma więcej wapnia, albo magnezu. Jeżeli nie wiesz czego dokładnie potrzebujesz, proponuję udać się na badanie które zweryfikuje jakich substancji brakuje Twojemu organizmowi

Dodaj komentarz