• Home
  • /
  • Porady
  • /
  • Zakup aparatu słuchowego – na co zwrócić uwagę?

Zakup aparatu słuchowego – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach aparat słuchowy nie oznacza konieczności noszenia dużego, szumiącego i uciążliwego urządzenia za uchem. Szybki rozwój technologii umożliwił znaczną miniaturyzację aparatów do tego stopnia, że możemy znaleźć na rynku dyskretne modele, które rozmiarami nie różnią się od dousznej słuchawki telefonu komórkowego. W jaki sposób wybrać najlepszy aparat słuchowy, abyśmy nie musieli rezygnować z życia towarzyskiego oraz aktywności fizycznej?

 

Musimy znać nasze potrzeby

Pierwszym etapem zakupu aparatu jest test słuchu, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Ocena dźwięku jest subiektywnym doznaniem, dlatego współpraca z protetykiem słuchu jest nieodzowna, jeżeli chcemy zakupić aparat, który będzie nam służył przez wiele lat. Wiele osób ma problemy, aby szczerze opowiedzieć o swoich problemach ze słuchem i minimalizuje ubytki słuchu, ale takie działanie prowadzi do jeszcze większych szkód. Zakup źle dobranego aparatu nie poprawi znacząco naszej sytuacji, ale również może przyczynić się do obniżenia jakości życia. Osłabienie słuchu negatywnie wpływa na chęć do przebywania w towarzystwie znajomych, utrudnia czerpanie radości z filmów, muzyki, czy wyjść do teatru. Szczególnie narażone na te zmiany są osoby starsze, gdyż zaburzenia słuchu zwiększają ryzyko pojawienia się demencji.

 

Jakie parametry są najważniejsze w przypadku aparatu słuchowego?

Dostęp do internetu sprawił, że uzyskanie informacji ze strony producenta lub opinii klientów jest szybkie i bezproblemowe. Najważniejsze parametry aparatu to:

– moc procesora – odpowiadająca za obsługę pracy urządzenia;

– ilość kanałów, systemy odszumiania i redukcji sprzężeń – czynniki te poprawiają jakość dźwięku, który dociera do naszych uszu;

– ilość programów akustycznych, funkcji zautomatyzowanych – które zapewnią lepsze dopasowanie do naszych potrzeb;

– waga;

– czas działania na jednym ładowaniu.

 

Refundacja z NFZ

Wybór gabinetu oraz producenta aparatu słuchowego może być podyktowany nie tylko naszą preferencją lub opiniami innych pacjentów, ale również refundacjami z Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć wniosek osobiście lub drogą elektroniczną, jednakże w tym wypadku będziemy mogli skorzystać z gabinetów, które współpracują z NFZ.

 

Wybór konkretnego modelu

Ilość dostępnych na rynku aparatów sprawia, że trudno jest podjąć szybką decyzję. Równie kłopotliwa może być rozpiętość cenowa urządzeń, która obejmuje modele kosztujące od 1000 do 10000 złotych. Raz jeszcze należy podkreślić wagę współpracy z protetykiem słuchu, który będzie w stanie polecić aparat o najbardziej satysfakcjonującym profilu pracy. Naturalnie nie zawsze urządzenie będzie w stanie spełnić wszystkie nasze wymagania – np. niewielki rozmiar, dyskrecja – ale musimy być gotowi na pewne ustępstwa. Zdrowie, także to psychiczne, jest znacznie cenniejsze od walorów estetycznych.

Jednocześnie nie sposób ukryć, że współczesne aparaty słuchowe znacznie przewyższają modele sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat. Bez większych problemów możemy zakupić modele wodoodporne, wyposażone w technologię Bluetooth lub indukcyjną, a nawet aparaty, które można podłączyć do innych odbiorników dźwięku. Można też zdecydować się na model obsługiwany za pośrednictwem telefonu, dzięki czemu możemy jednym ruchem palca dopasować profil działania do naszych aktualnych potrzeb. Dla aktywnych osób, nawykłych do korzystania ze smartfonów, tego typu rozwiązania sprawią, że aparat słuchowy będzie wręcz niedostrzegalny.

Dodaj komentarz