• Home
  • /
  • Moda
  • /
  • Zakup klimatyzacji – na co trzeba zwrócić uwagę?

Zakup klimatyzacji – na co trzeba zwrócić uwagę?

Klimatyzacja może stanowić prawdziwe wybawienie w upalne, letnie dni, zwłaszcza gdy mieszkanie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Jednak producenci tego rodzaju sprzętów co chwilę zaskakują nowymi rozwiązaniami, które mają usprawnić działanie klimatyzacji. Na co należy zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy model dla domu?

klimatyzacja

Moc chłodnicza

Moc chłodnicza jest najistotniejszym parametrem jeśli chodzi o działanie klimatyzacji. Nieodpowiednio dobrana, sprawi że urządzenie nie będzie działać efektywnie lub odwrotnie: doprowadzi do nadmiernego wychłodzenia wnętrza, a przy tym zużyje dużą ilość energii elektrycznej. Dlatego też tak istotne jest, aby odpowiednio dobrać moc chłodniczą klimatyzacji.

Uważa się, że każdy metr sześcienny powierzchni pomieszczenia wymaga około 30 W mocy chłodniczej klimatyzatora. Jest to jednak wartość przybliżona, bowiem pod uwagę warto wziąć również szereg innych czynników.

Jak wybrać moc chłodniczą?

Powyższe obliczenie zakłada „idealne” warunki, podczas gdy w praktyce są one trudne do uzyskania. Aby odpowiednio dopasować moc chłodniczą klimatyzacji, należy wziąć pod uwagę również rozmiar okien i ich ekspozycję na słońce, lokalizację pomieszczenia (najcieplej jest w pokojach znajdujących się od strony południowej), izolację wnętrza, a także to, ile… osób na co dzień przebywa w danym pokoju. Jeśli bowiem jest to wnętrze, w którym może znajdować się maksymalnie jedna czy dwie osoby na raz, moc chłodnicza może być niższa, jednak gdy jest to pokój użytkowany przez domowników również wspólnie – pomieszczenie nagrzewa się zdecydowanie mocniej przy większej ilości użytkowników.

 

Poziom głośności urządzenia

 

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia stopnia głośności działania klimatyzacji. Oczywiście, im cichsza tym lepiej, jednak warto pamiętać o tym, że stopień głośności pracy urządzenia nie może być najważniejszą kwestią. W pierwszej kolejności należy ustalić optymalną moc chłodniczą, a dopiero później – poszukiwać najcichszego modelu pośród urządzeń oferujących odpowiednią wartość wspomnianego parametru. W innym wypadku może okazać się, że klimatyzacja co prawda pracuje cicho, jednak jest nieefektywna. 

Cena a jakość

Wiele osób zastanawia się, ile przeznaczyć na klimatyzację. Przyjęło się, że droższe modele oferują zdecydowanie lepszą jakość i jest w tym wiele prawdy: wyższa cena oznacza między innymi wykorzystanie lepszej jakości komponentów, a nierzadko – również zdecydowanie bardziej nowoczesnych rozwiązań. Dlatego też chcąc zamontować klimatyzację, która posłuży przez długie lata, nie można patrzeć tylko i wyłącznie na koszta. Jest to co prawda spory wydatek, jednak można pokryć go z pomocą minipożyczki, a komfort, jaki zapewni klimatyzacja, jest wart zdecydowanie więcej niż jakiekolwiek pieniądze!

Jeżeli wiesz, że Twoje mieszkanie w okresie letnim nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, nie wahaj się. W razie braku wystarczających funduszy, skorzystaj z minipożyczki i ciesz się przyjemną temperaturą we wnętrzu już wkrótce!

Dodaj komentarz