Zdjęcia zmienione upływem czasu

Zdjęcia pozwalają nam na zachowanie ważnych chwil, powrót pamięcią wstecz. Pomimo rozwoju wielu innowacyjnych technik, wciąż fascynuje nas robienie zdjęć, bo choć na przestrzeni lat zmienił się stosowany w tym celu sprzęt, unowocześnieniu uległy standardowe aparaty ze światłoczułą kliszą, to sam powód robienia zdjęć jest wciąż ten sam. Nowoczesne aparaty umożliwiają nam wybór ogromnej ilości funkcji, dzięki którym otrzymamy zdjęcia idealne. Dodatkowe programy pozwalające na przeróbkę zdjęć dla jednym są wybawieniem, a dla innych przekleństwem. To, że samo robienie dobrych zdjęć jest sztuką wie pewnie każdy użytkownik aparatu, jednak we współczesnych czasach coraz mniej potrzebna jest umiejętność i znajomość zasad robienia dobrych zdjęć, bo zaawansowany sprzęt fotograficzny zrobi je praktycznie za nas. Jest to trochę smutne, lecz przy aktualnym rozwoju techniki- wręcz nieuniknione. 

Techniki fotografowania

Choć dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, zaawansowanymi technologiami, to prostu sama umiejętność wykonywania dobrych zdjęć dla wielu nadal jest na wagę złota. Warto, więc poznać podstawowe zasady robienia dobrych zdjęć, by w jak największym stopniu nadal mieć wpływ na efekt końcowy.

Techniki fotografowania ewoluują na przestrzeni lat, ponieważ zmieniają się trendy i różne branże preferują różne efekty końcowe na zdjęciach. Doskonałym przykładem jest np. moda ślubna. Tu techniki fotografowania zmieniły się znacząco. Kiedyś preferowane były zdjęcia statyczne, dokładnie rozplanowane, ułożone. Goście weselni sztywno pozowali z młodą parą, całe zdjęcie było przemyślane, a doskonałe ujęcie robiło się kilka minut.

Aktualnie w trendach są zdjęcia dynamiczne, często robione z zaskoczenia, które najlepiej oddają ludzkie emocje. Coraz mniej się pozuje w ściśle wyznaczonych miejscach i z określoną miną. Zdjęcia mają oddawać aktualne chwile i humory ludzi.

Techniki fotografowania zmieniły się też pod kątem stosowanej kolorystyki. Dziś zdjęcia ślubne są rozbielane, ponieważ dzięki tej technice nadaje się im specyficzny klimat. Coraz częściej fotograf skupia się na uchwyceniu detali, pokazanych na rozmazanym tle. Jest to technika operująca małą głębią ostrości, dzięki której wydobywa się pierwszy plan z rozmazanym tłem. Bardzo często wykonuje się też tzw. zdjęcia seryjne, dzięki którym fotograf ma duży wybór poszczególnych klatek. To pozwala na uchwycenie ulotnej chwili w wielu powtórzeniach i późniejsze wybranie najlepszego zdjęcia czy ujęcia.

Aktualne techniki fotografowania opierają się na wykorzystaniu tzw. szerokich kadrów, pozwalających na uzyskanie ostrzejszych zdjęć. W przypadku wybierania tzw. wąskich kadrów, niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na czas naświetlania. Tu należy pamiętać o skróceniu czasu w przypadku fotografowania np. tańca.

Jaki aparat wybrać: Nicon czy Canon?

Wybór sprzętu fotograficznego to często niezwykle indywidualna sprawa. Rozwój techniki sprawił, że firmy fotograficzne oferują sprzęty na najwyższym poziome, często praktycznie się nieróżniące. Stąd też trudno kierować się specyficznymi preferencjami. Zwykle fotografowie mają swoje ulubione marki, dlatego też jedni wybierają aparaty firmy Nicon, inni Canon. W większości przypadku dobre zdjęcia zależą od pomysłowości fotografa i jego umiejętności, a nie od sprzętu, bo tu różnice na obecnym poziomie rozwoju techniki są praktycznie niezauważalne.

Dodaj komentarz