Finanse

Zmiana zawodu – w jakie kursy warto inwestować

Życie lubi zaskakiwać i nawet ci, którym wydaje się, że do emerytury będą pracować w raz wyuczonym zawodzie, mogą stanąć przed koniecznością szybkiego przebranżowienia się. Obecna sytuacja na rynku pracy związana ze światową pandemią koronawirusa jest tego doskonałym przykładem. Wiele osób zostało zmuszonych do tego, aby szukać innej pracy i to niekoniecznie o takim samym profilu, jak dotychczas. Jak poradzić sobie z wyzwaniem zmiany zawodu? Przede wszystkim warto postawić na kursy i szkolenia. Dziś podpowiemy, czym się kierować wybierając kurs oraz które z nich są godne polecenia.

Kurs kursowi nierówny

Na początek warto dokładnie zastanowić się, co chcemy osiągnąć, korzystając z danego kursu. Jeśli posiadamy już daną umiejętność, lecz zależy nam na jej formalnym, certyfikowanym potwierdzeniu, należy szukać placówek edukacyjnych, które po ukończonym nauczaniu wystawiają stosowny dokument honorowany przez pracodawców. Takie certyfikaty będą wymagane przede wszystkim w przypadku umiejętności związanych z kierowaniem pojazdami czy obsługą różnego rodzaju urządzeń, czego najlepszym przykładem jest prawo jazdy. Bez niego nie ma bowiem mowy o tym, aby zatrudnić się jako kierowca. Jeśli natomiast zależy nam na nabyciu od podstaw konkretnych umiejętności, warto poszukać takiego kursu, gdzie będziemy mieć możliwość praktycznego odbycia nauki pod okiem doświadczonego nauczyciela tak, by po ukończeniu szkolenia móc samodzielnie wykonywać daną czynność. 

Grafik komputerowa / web design

Jeśli czujemy, że moglibyśmy się sprawdzić w dziedzinie grafiki komputerowej, teraz może być dobry moment na rozwinięcie swoich umiejętności i przekucie ich w źródło dochodu. Ukończenie kursu web designu pozwoli zdobyć pracę w agencji marketingowej, a także w wielu korporacjach, które posiadają wewnętrze działy designu. W tym zawodzie liczą się więc przede wszystkim umiejętności, poczucie estetyki oraz doświadczenie. Taki kurs może nas kosztować ok. 1000 zł za ok. 80 do 100 godzin lekcyjnych.

Kurs web developer php / javascript

Zawód programisty od wielu lat cieszy się rosnącą popularnością i obecnie nietrudno o znalezienie pracy w tym fachu – jednak tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednie umiejętności. Praca w charakterze programisty jest wymagająca i bez odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności zatrudnienie w tym zawodzie raczej graniczy z cudem. Ci, którzy na poważnie myślą o zmianie swoich kwalifikacji zawodowych i zostaniu programistą, muszą liczyć się z koniecznością zainwestowania w dość kosztowne szkolenie. Za profesjonalny kurs web developer: php i javascript zapłacimy nawet 12.000 do 15.000zł. Jednak biorąc pod uwagę zarobki programistów, kurs zwróci się już po dwóch pierwszych pensjach.

Project management

Ci, którym marzy się praca w korporacji i jednocześnie są osobami zorganizowanymi, skrupulatnymi i terminowymi, mogą próbować swych sił jako projekt manager. Większość pracodawców wymaga na tym stanowisku doświadczenia, a w korporacjach dodatkowym wymogiem może być posiadanie certyfikatów ukończenia kursu z zakresu zarządzania projektami, jak na przykład akredytowanego szkolenia PRINCE2®, które w wielu firmach jest jednym z warunków przyjęcia na stanowisko project managera.  Kurs ten może kosztować od 1.500 zł do 2.000 zł, a jego zaliczenie wiąże się z uzyskaniem ważnego certyfikatu, warto więc zainwestować tę sumę, by zyskać szanse na nową pracę, która spełni nasze oczekiwania, nawet jeśli do sfinansowania kursu niezbędna będzie pożyczka online.

Zmiana branży to spore wyzwanie i często duża inwestycja finansowa. Trud ten jednak szybko nam się opłaci, a nagrodą będzie lepiej płatna praca, która da nam satysfakcję i zadowolenie na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *