• Home
  • /
  • Moda
  • /
  • Zwrot zakupionej odzieży- prawo czy przysługa?
zwrot ubrań

Zwrot zakupionej odzieży- prawo czy przysługa?

Ogromna ilość kupowanych ubrań, butów i innych dóbr sprawia, że nie zawsze jesteśmy całkowicie zadowoleni z konkretnego zakupu. Kiedy zakupy robimy w pośpiechu lub pod wpływem chwili, często zdarza się tak, że po przyjściu do domu okazuje się, że dana rzecz, tak naprawdę się nam nie podoba, czy też nie leży tak, jak nam się wydawało. Wówczas większość z nas przyzwyczajona jest do tego, że bez problemu możemy zwrócić daną rzecz w sklepie. Czy jednak zwroty ubrań są tak oczywiste, jak się nam wydaje.

Zwroty ubrań – nasze prawo czy dobra wola sprzedawcy?

Jak się okazuje to, że możemy zwracać zakupione ubrania według określonych zasad nie jest tak oczywiste, ponieważ działania te nie są regulowane żadną ustawą. Zazwyczaj warunki zwrotów w sklepach ustalane są indywidualnie, przy czym łatwiej zrobić zwroty ubrań w tzw. sklepach sieciowych, niż w mniejszych sklepach. Okazuje się bowiem, że w sklepach niesieciowych możemy mieć odmówione przyjęcie zwrotu i nie ma od tego żadnego odwołania. Dane ubranie może być nieużywane, z kompletem metek i paragonem fiskalnym, a i tak nie będziemy mogli go zwrócić. Jest to indywidualna polityka danego sklepu. Głównym argumentem przemawiającym za odmową przyjęcia zwrotu jest to, że zakup w sklepie stacjonarnym umożliwia przymierzenie danego ubrania, sprawdzenie jakości wykorzystanego materiału, zasad użytkowania (prania, prasowania) itp. informacji, stąd też nie kupujemy przysłowiowego „kota w worku”. Sugeruje się, więc, że wybór jest świadomy, przez co zwroty nie są akceptowane.

Zasady zwrotów odzieży w sklepach internetowych

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zwrotu ubrań zakupionych przez Internet. Tu faktycznie możemy spodziewać się zupełnie innych produktów, stąd też łatwiej jest zwrócić daną rzecz. Raczej bezproblemowo możemy zwracać ubrania w sieciówkach, w których zazwyczaj mamy 30 dni na zastanowienie się, czy daną rzecz chcemy zatrzymać, czy zwrócić. Oczywiście głównym wymogiem jest nieużywanie zakupionego ubrania i oddanie go w stanie nienaruszonym, dodatkowym utrudnieniem jest to, że taki towar musimy odesłać do sklepu.

Jak zwrócić ubranie w sklepie?

Zasady zwrotów są zwykle jasno określone w każdym sklepie, więc od razu wiemy czy kupiony towar możemy zwrócić czy nie, lub czy możemy go wymienić na inny produkt. Często też sklepy oferują mniej zadowalający sposób, a mianowicie, zwrot środków za produkt na tzw. kartę podarunkową, która ostatecznie obliguje nas do ponownego wykorzystania danej kwoty tylko i wyłącznie w tym sklepie, w którym produkt został zakupiony. Standardowo, by móc oddać zakupioną rzecz potrzebujemy paragon fiskalny. Nie jest wymagane, aby ubranie posiadało komplet papierowych metek, najważniejsze są metki wewnętrzne wszyte w ubranie, które zawierają indywidualne numery pozwalające na identyfikację danej rzeczy.

Dodaj komentarz